Malleus maleficarum, 1496

Traktat wydany po raz pierwszy w 1487 r., autorstwa papieskich inkwizytorów na teren Rzeszy Niemieckiej Heinricha Kramera (1430-1505) i Jacoba Sprengera (1436-1495; współautorstwo tego drugiego jest podważane). Zawierał on podsumowanie ówczesnej wiedzy na temat magii, czarownic, sposobu ich wykrywania, ich szkodliwego działania oraz sposobów walki z nimi. 

Młot na czarownice zdobył dużą popularność, co zaowocowało kolejnymi wydaniami oraz tłumaczeniami na różne języki, w tym polski (zob. Najważniejsza literatura). 

Dzieło miało wpływ zarówno na normowanie przestępstwa czarostwa w prawie stanowionym i zwyczajowym, jak również na praktykę sądową w tym zakresie (w tym toczące się w tym czasie w Europie procesy o czary).

  • Lokalizacja: PAN Biblioteka Kórnicka, sygn. Inc.Qu.79; dostęp online: https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/502310/edition/407346?language=pl [dostęp 17.12.2022 r.]
  • Okres chronologiczny: Nowożytność
  • Typ zabytku: Druk
  • Stan zachowania: Bardzo dobry
  • Surowiec: Papier
  • Funkcja zabytku: Zbiór prawny wykorzystywany w praktyce sądowej
  • Powiązana literatura

    1. Maciejewski T., Historia ustroju i prawa sądowego Polski, Warszawa 2017.
    2. Młot Na Czarownice : Postępek Zwierzchowny w czarach, także sposob uchronienia sie ich y lekarstwo na nie w dwoch częściach zamykaiący [...] do ktorey w teyże materyey przydana iest Książka Jana Nidera [...] także Ulryka Molitora Dialog o wieszcych białychgłowach abo czarownicach, Kraków 1614 (dostęp online: https://dbc.wroc.pl/dlibra/publication/5212/edition/5016?language=pl; 17.12. 2022).
    3. Wijaczka J., Procesy o czary w Prusach Książęcych (Brandenburskich) w XVI–XVIII wieku, Toruń 2007.

    Komentarze

    Popularne posty z tego bloga

    Szubienica. Chełmsko Śląskie, gmina Lubawka

    Krzyż kamienny. Damianowice, powiat wrocławski

    Kamień graniczny. Jemna (niem. Raschdorf), pow. ząbkowicki