Pręgierz. Oława (niem. Ohlau), miasto powiatowe

  • Oława (niem. Ohlau), miasto powiatowe.
  • kamienny pręgierz stoi na rynku przed ratuszem. 
  • opis: po południowej stronie ratusza, znajduje się kolumna uważana za fragment dawnego pręgierza. Granitowy słup o wysokości ponad 2 metrów osadzono na czworobocznym podeście. Ośmioboczny trzon kolumny zwieńczono słabo profilowaną głowicą, na której spoczęła kamienna kula. W obecne miejsce miał trafić w 1935 lub 1937 r., kiedy został odnaleziony po latach zapomnienia. Kula, element dekoracyjny pręgierza została zniszczona kilka lat temu przez wandali, co wymogło renowację zabytku. 
  • uwagi: W 1713 r. oławski pręgierz wymagał pilnej renowacji, a w szczególności niezbędna była stabilizacja tego obiektu za pomocą metalowych klamr. Na podstawie zachowanych rachunków miejskich wiadomo, że murarze za czynności remontowe przy pręgierzu pobrali 9 talarów, kowalowi za klamry stabilizujące „kolumnę hańby” wypłacono 10 talarów. Ponadto mieszczanie uczestniczący w renowacji zostali obdarowani antałkiem piwa, kowale dwoma całymi beczułkami, a murarze jedną, co w sumie pochłonęło 3 talary, 33 grosze i 9 halerzy. Przedstawicieli miejscowego sądu biorących udział w pracach otrzymali 5 talarów. Z kolei 6 października 1713 r. wypłacono katowskiemu mistrzowi Gottfriedowi Thinelowi wynagrodzenie w wysokości 2 talarów i 18 groszy za tradycyjne, uroczyste odebranie wyremontowanego pręgierza. Przy okazji mistrz sprawdzał jakość i zakres przeprowadzonych prac przy pręgierzu.
Najważniejsza literatura:
  • J. Milka, Pręgierze. Kamienne pomniki dawnego prawa na Dolnym Śląsku, cz. 1, Świdnica 1991, s. 37.
  • M. Trzciński, Miecz katowski, pręgierz, szubienica. Zabytki jurysdykcji karnej na Dolnym Śląsku (XIII-XVIIII w.), Wrocław 2001, s. 153-154. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krzyż kamienny. Damianowice, powiat wrocławski

Szubienica. Chełmsko Śląskie, gmina Lubawka

Krzyż kamienny. Kijowice